? Akademi Algo - Akademi Algo

R veya Python Öğrenmek Neden Önemli?

R veya Python Öğrenmek<br>Neden Önemli?

R ve Python hiç şüphesiz son dönemin en hızlı yükselen programlama dilleri. Peki R ve Python'un bu kadar popüler olmasının sebepleri nelerdir? Veya başka bir ifade ile R veya Python'u neden öğrenmelisiniz? İşte R ve Python'un öne çıkan bazı özellikleri:

  • Aşağıda detayları anlatılan tüm güçlü özelliklerine karşın her ikisi de tamamen ücretsizdir. Her iki dili de dakikalar içerisinde bilgisayarınıza kurup, ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Hatta çeşitli bulut tabanlı servislerde (Google Colab, Kaggle gibi) herhangi bir kurulum yapmadan da çalışabilirsiniz.
  • R ve Python veri bilimi, makine öğrenmesi ve yapay zekâ konularında en yaygın kullanılan dillerdir. Yakın dönemde hızla yükselişe geçen veri bilimi, makine öğrenmesi ve yapay zekâ alanlarında R ve Python açık ara diğer dillerden çok daha öndedir. Bu nedenle, bu alanlarda bulut tabanlı çözümler sunan Google, Microsoft ve Amazon gibi firmaların platformları R ve Python ile uyumlu çalışmaktadır.
  • Her ikisinin de çok geniş bir geliştirici ve kullanıcı kitlesi mevcuttur. Her iki dili de kullanan ve açık kaynak kodlu kütüphaneler aracılığıyla geliştiren akademi ve endüstriden binlerce kullanıcı mevcuttur. Dolayısıyla bu dilleri kullanırken bir sorun ile karşılaştığınızda diğer kullanıcılara danışabilir ve internet üzerinden pek çok dokümana erişebilirsiniz.
  • Her iki dil üzerine pek çok saygın üniversitede dersler mevcut olup, çok sayıda büyük şirket bu dilleri kullanmaktadır. Google, Facebook, Bank of America, JP Morgan, Microsoft, IBM, Ford bu firmalardan bazılarıdır.
  • Her ikisi de açık kaynak koduna sahip programlama dilleridir. Her ikisinde de kullanılan tüm fonksiyonların içeriğini görebilir, GitHub gibi açık kaynak kodlu projeleri barındıran sitelerden faydalanabilirsiniz. Başkalarının yaptığı araştırmaların içeriğini görebilir, dolayısıyla yapılan hesaplamaların, modellerin tüm detaylarını inceleyebilirsiniz. İsterseniz bu fonksiyonlarda değişiklik yaparak kendi versiyonunuzu oluşturabilirsiniz.
  • Her iki dilin de öğrenme süreci C, C++, Java gibi dillere göre daha kolaydır. Diğer bazı programlama dillerine kıyasla R ve Python daha kullanıcı dostu ve öğrenmesi daha kolay dillerdir.
  • Her iki dilde de başka pek çok programlama dili ve sistem ile uyumlu çalışabilirsiniz. R ve Python içerisinde dilerseniz C, C++, Java gibi başka dilinde yazılmış komutlar ve fonksiyonları kullanabilirsiniz. Güçlü veri iletişim altyapısı ile internetten, her tür dosyadan veya veri tabanlarından sorunsuz bir şekilde veri alışverişinde bulunabilirsiniz.
  • Her ikisi de kapasitesi yüksek ve geliştirmeye açık programlama dilleridir. R ve Python’un esnek yapısı ve geniş kullanım alanı ile yapabileceklerinizin sınırı bulunmamaktadır. Her iki dili de gelişmiş bir analitik araç olarak kullanabileceğiniz gibi interaktif web sayfaları ve mobil uygulamalar oluşturabilir, akademik ve profesyonel sunumlar hazırlayabilirsiniz.
  • Her iki dil ile göz alıcı grafikler üretebilirsiniz. Her iki dilin de oldukça güçlü grafik araçları mevcut olup, veri görselleştirmesi konusunda etkileyici sonuçlar alabilirsiniz. Dilerseniz statik görseller yanında interaktif görseller de oluşturabilirsiniz. Ayrıca her iki dilin de profesyonel görselleştirme araçlarıyla (excel, tableau) entegresyonu vardır.

Akademi Algo

Akademi Algo bir RiskTürk markasıdır

Risk Türk

İletişim

Adres Risk Yazılım Teknolojileri Ltd. Ş.T.İ. İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü ARI-1 Teknopark Binası 13-14
Maslak - İstanbul - TURKEY

;
IWC Aquatimer Replica IWC Big Pilot Replica IWC Ingenieur Replica IWC Portofino Replica IWC Da Vinci Replica Replica Watches